Nastrój jest utrzymującym się przez dłuższy czas stanem uczuciowym o różnym zabarwieniu emocjonalnym (pozytywnym lub negatywnym), który ulega zmianom pod wpływem czynników zewnętrznych (zdarzenia, doświadczenia, zmiany środowiskowe) oraz wewnętrznych (myśli, przekonania, interpretacje).
Nasz nastrój jest regulowany przez wpływ otoczenia, doświadczeń oraz własnych znaczeń nadawanych zdarzeniom i naturalnie waha się na skali odczuć – smutku i radości, ale jest względnie stałą cechą człowieka. Oznacza to, że prawidłowy nastrój charakteryzuje się umiarkowanym pobudzeniem oraz poziomem energii, charakterystycznym dla temperamentu oraz osobowości danego człowieka, który jest niezbędny do prawidłowego codziennego funkcjonowania człowieka. Niestety szereg powtarzających się stresujących wydarzeń, traumatycznych doświadczeń, nadmiernie obciążających układ nerwowy może doprowadzić do dysregulacji nastroju, co przejawia się poprzez nastrój obniżony (depresyjny) lub nastrój wzmożony (maniakalny). Obydwa stany zaburzają normalne funkcjonowanie człowieka wpływając na nieprawidłowości w pobudzeniu energetycznym- zahamowanie (depresja) lub nadmierna aktywność (mania).
Kiedy nastrój wymyka się spod kontroli i wpływa negatywnie na życie człowieka?
W przypadku przedłużającego się obniżonego nastroju należy zaniepokoić się jeżeli pojawią się następujące objawy:
- zmniejszenie energii życiowej: rezygnacja z dotychczasowych aktywności, wycofywanie się z kontaktów społecznych
- problemy z koncentracją uwagi
- wyraźny spadek tempa wykonywanych czynności
- trudność w podejmowaniu nawet błahych codziennych decyzji
- obniżenie samooceny-zaburzenia łaknienia (znaczące zwiększenie lub brak apetytu)
- problemy ze snem (na przykład wybudzanie się wczesnym rankiem lub nadmierna senność w ciągu dnia)
- myśli samobójcze
Natomiast nastrojowi wzmożonemu (manii) towarzyszą:
- -zmniejszenie krytycyzmu (podejmowanie lekkomyślnych działań)
- zmniejszona potrzeba snu
- zwiększenie energii
- uczucie euforii, bardzo dużego optymizmu i przesadzonego mniemania o sobie
- duże rozdrażnienie
- zachowania impulsywne
- tendencja do zachowań ryzykownych i nieprzemyślanych
Jeśli zauważyłaś(łeś) u siebie któreś z powyższych objawów to znak by skierować się do specjalisty psychiatry, który określi rodzaj zaburzenia nastroju oraz dobierze odpowiedni sposób leczenia- farmakoterapię lub zaleci dodatkowo psychoterapię. Warto przyglądać się swojemu nastrojowi, który jest podstawą prawidłowego funkcjonowania psychicznego człowieka. Dla komfortu naszego życia kluczowe jest trafne rozpoznawanie naszego aktualnego nastroju, własciwe nim zarządzanie, utrzymywanie odpowiedniej równowagi emocjonalnej, ale również reagowanie i zatroszczenie się o siebie w przypadku przewlekłej dysregulacji nastroju.